informacje ogólne

Paryż to stolica i największe miasto Francji. Szacuje się, że w całej aglomeracji mieszka ponad 12 mln osób. W Paryżu znajduje się wiele zabytków i atrakcji kulturalnych, dzięki czemu miasto przyciąga rocznie kilkadziesiąt milionów turystów z całego świata. Miasto ma układ koncentryczny z gwiaździście rozchodzącymi się bulwarami i przedzielone jest rzeką Sekwaną.

Rys historyczny

Historyczne centrum Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie. Znajdują się na niej Palais de Justice (Conciergerie), Sainte Chapelle i katedra Notre Dame. Pierwotnie Paryż był osadą celtycką, a jego historia sięga III w. p.n.e. Później zasiedlony został przez Rzymian i nosił nazwę Lutetia Parisiorum. W 508 r. król Franków Chlodwig I uczynił miasto swoją stolicą, a w VIII w. Paryż musiał się bronić przed licznymi najazdami Wikingów.

Od wieku XI następował szybki rozwój miasta, który został zatrzymany przez epidemię cholery oraz wojnę stuletnią. 14 lipca 1789 wybuchła rewolucja francuska, którą zapoczątkowało zdobycie paryskiego więzienia Bastylii. Jej skutkiem było powołanie republiki. W kolejnych wiekach Paryż silnie się rozwijał – tutaj żyli i tworzyli wielcy poeci, pisarze i artyści okresu romantyzmu, także polscy. W XIX w. powstała II Republika, a Paryż został poddany gruntownej przebudowie, której efekty można oglądać obecnie.

Na przełomie XIX i XX wieku Paryż był uważany za artystyczną stolicę świata. W czasie I i II wojny światowej Paryż praktycznie nie ucierpiał. Przy okazji I wojny wojska niemieckie zostały odparte zanim podeszły do miasta, natomiast podczas II wojny Francuzi poddali Paryż bez walki.